Oficialiai pristatytas VU Angelės ir Sigito Kazlauskų Vaikų odontologijos centras

2025 03 26

Oficialiai pristatytas VU Angelės ir Sigito Kazlauskų Vaikų odontologijos centras

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto (MF) Odontologijos institute oficialiai pristatytas Angelės ir Sigito Kazlauskų Vaikų odontologijos centras, kuris reikšmingai prisidės prie neatlygintino vaikų dantų priežiūros ir gydymo paslaugų finansavimo, pirmenybę teikiant socialiai remtinose šeimose ar globos įstaigose augantiems vaikams.

Simbolinę atidarymo juostelę kirpo renginyje dalyvavę VU rektorius prof. dr. Rimvydas Petrauskas, VU MF dekanas prof. dr. Dalius Jatužis, VU Odontologijos instituto vadovė prof. dr. Vilma Brukienė bei mecenatų atstovas Laisvis Makulis.

Simbolinės atidarymo juostelės perkirpimas. Iš kairės: VU Odontologijos instituto vadovė prof. dr. Vilma Brukienė, VU rektorius prof. dr. Rimvydas Petrauskas, VU MF dekanas prof. dr. Dalius Jatužis, mecenatų atstovas Laisvis Makulis (Ugniaus Bagdonavičiaus nuotr.)

Pasak Odontologijos instituto direktorės prof. dr. V. Brukienės, centras ne tik rems nemokamą vaikų dantų priežiūrą, bet ir finansuos gydymo procesui reikalingas aukščiausius kokybės ir inovatyvumo standartus atitinkančias medžiagas bei įrangą. Į jį pacientai galės kreiptis dėl skirtingo sudėtingumo odontologinių atvejų.

Pacientai akademinių metų metu kviečiami gydytis pas VU Medicinos fakulteto Odontologijos specialybės 4-5 kursų studentus, kurie dirba su aukščiausiomis technologijomis ir su profesionalių gydytojų priežiūra. Be dažniausių procedūrų – dantų karieso ir šaknų kanalų gydymo, burnos higienos – jiems bus taip pat prieinamos sudėtingesnės procedūros, tokios kaip periodonto ligų gydymas, dantų protezavimas ir chirurginis gydymas. Šia veikla bus siekiama gerinti kasdienio gydymo prieinamumą Lietuvos vaikams, nepaisant jų gyvenamosios registracijos vietos. Sudėtingais atvejais, kai reikalingas aukščiausios kvalifikacijos odontologijos specialistų gydymas, Angelės ir Sigito Kazlauskų Vaikų odontologijos centras  prisidės finansiškai, kad tokie vaikai kuo greičiau gautų jiems reikalingą pagalbą.

Naujasis vaikų odontologijos centras koordinuos mažųjų pacientų patekimą pas reikalingus gydytojus – analizuos besikreipiančiųjų atvejus, nustatys paslaugų poreikį ir nukreips pas atitinkamo lygio specialistus, kad pacientas gautų pilną gydymo planą be jokių papildomų priemokų.

VU Odontologijos instituto ir naujojo centro vadovė prof. dr. Vilma Brukienė (Ugniaus Bagdonavičiaus nuotr.)

Centro įkūrėjų siekiamybė – kad, sulig kiekvienais metais didėjančiomis centro finansavimo galimybėmis, gydymas taptų prieinamas kaip įmanoma daugiau pacientų. „Gavę paciento kreipimąsi telefonu er elektronine forma, su juo susisieksime, įvertinsime pagalbos sudėtingumą ir sudarysime gydymo planą. Tam nereikės jokių siuntimų“, teigė prof. dr. V. Brukienė.

Remiantis naujausiais statistikos duomenimis, vaikų dantų odontologų Lietuvoje apskritai nėra daug: prieš penkerius metus vaikų odontologams buvo išduota 61 licencija, šiemet jau turime 94 vaikų odontologus, tačiau mažųjų pacientų – beveik 500 000. Lietuvos vaikų burnos sveikata – viena prasčiausių Europoje, vienokio ar kitokio gydymo reikia daugiau, nei 90 % vaikų. „Darbas su vaikais reikalauja ne tik aukštų kompetencijų odontologijos srityje, bet ir psichologijos žinių. Tad tik dalis odontologų specializuojasi joje, nes su vaikais nelengva dirbti. Su šio vaikų odontologijos centro koordinavimo pagalba, vaikai paklius pas aukščiausio lygio specialistus, gydytojus ir mokslininkus, kurie į gydymo praktiką diegs naujausius mokslu grįstus metodus“, situaciją komentavo prof. dr. V. Brukienė.

VU rektorius prof. dr. Rimvydas Petrauskas (Ugniaus Bagdonavičiaus nuotr.)

Gydytojų profesionalų siekiamybė – informuoti visuomenę apie vaikų dantų priežiūrą ir ligų prevenciją. „Burnos ligų paplitimas Lietuvoje labai didelis, o nacionaliniu lygiu paruoštos dantų priežiūros profilaktikos programos dar neturime. Tad centras dės pastangas įvairiomis priemonėmis šviesti visuomenę apie taisyklingą dantų priežiūrą“, – komentavo prof. dr. V. Brukienė. Ateityje iš centro lėšų planuojama rengti įvairias burnos ligų profilaktikos programas.

Šį centrą įkurti galimybę suteikė pernai užtikrintas tęstinis finansavimas, paremtas investicijų grąža, gaunama iš VU fonde įsteigto Kanados lietuvių gydytojų odontologų Angelės ir Sigito Kazlauskų vardo neliečiamojo kapitalo subfondo. Šių lėšų dėka centras gali pilnai padengti visų paslaugų kaštus, todėl atrinktiems pacientams paslaugos nieko nekainuos. „Centro misija – suorganizuoti paslaugas nuo profilaktikos iki pačių sudėtingiausių atvejų gydymo, taigi, teikti visą paslaugų spektrą po vienu stogu nemokamai“, – apibendrino prof. dr. V. Brukienė.

Dalis subfondo grąžos lėšų bus skirta Angelės ir Sigito Kazlauskų vardo stipendijoms, kurias gauti bus motyvuojami VU odontologijos studentai. Be to, ketinama investuoti į naujos mokymo įrangos įsigijimą, kad studentai galėtų dirbti su pačia moderniausia įranga. Pacientų atvejai suteiks žinių ir pasitarnaus būsimų gydytojų akademinei praktikai, tokiu būdu bus užtikrinamas ateities vaikų odontologų bendruomenės gausėjimas.

VU mecenatai dr. Angelė Matildė Kazlauskas (1935–2020) ir dr. Sigitas Pranas Kazlauskas (1935–2005)

Filantropai dr. Angelė Matildė ir dr. Sigitas Pranas Kazlauskai – iš Biržų krašto kilę Kanados lietuviai gydytojai odontologai, karo metais, dar vaikystėje, kartu su tėvais pasitraukę gyventi į Vakarus. Toronto universitete jie ne tik įgijo aukštąjį išsilavinimą, odontologo specialybę, bet ir sutiko viens kitą – pora nugyveno ilgus dešimtmečius kartu susieję ir visą savo darbinę veiklą, ir kilnius tikslus gerinti visuomenės odontologinę sveikatą. Daugiau nei šešis dešimtmečius su meile gydę pacientus, tarp kurių – ne vieną įžymybę, jie daug dirbo neatlygintinai, teikdami pagalbą nepasiturintiems žmonėms.

Pora visą gyvenimą rūpinosi odontologijos paslaugų prieinamumu lietuviams: sukūrė paramos fondą, kurio dėka įsteigta ne viena dantų gydymo ambulatorija Lietuvos miesteliuose, daug kartų organizavo vaistų, medicininių instrumentų ir priemonių perdavimą į Lietuvą šiam tikslui net inicijuodami paramos telkimo projektą „S.O.S. Lietuva“, o atkūrus Lietuvos nepriklausomybę mezgė ryšių tinklą, siekė atverti bendradarbiavimo ir tobulinimosi galimybių Lietuvoje besimokantiems ir dirbantiems odontologams.

Testamentu išreiškę norą, kad šeimos 4,2 mln. eurų turtas būtų skirtas Lietuvoje veikiančioms paramos organizacijoms, filantropai A. ir S. Kazlauskai leido įveiklinti savo palikimą kilnių tikslų vardan ir tokiu būdu užtikrino savo visą gyvenimą trukusio rūpesčio visuomenės sveikata tęstinumą. Testamento vykdytojo Algio Pacevičiaus Pace sprendimu, iš palikimo lėšų VU fonde buvo įkurtas Angelės ir Sigito Kazlauskų vardo neliečiamojo kapitalo subfondas, kurio investicijų grąža užtikrins tęstinį finansavimą VU vaikų odontologijos srities plėtrai, odontologijos studijoms ir mokslui gerinti.

VU Angelės ir Sigito Kazlauskų Vaikų odontologijos centras yra įsikūręs VUL Santaros klinikų filiale Žalgirio klinikoje (Žalgirio g. 117, Vilnius (II aukštas, 234 kabinetas)). Vaikus, kuriems reikalingos nemokamos dantų priežiūros ir gydymo paslaugos, galite užregistruoti vienu iš jums patogių būdų:

Daugiau informacijos apie VU Angelės ir Sigito Kazlauskų Vaikų odontologijos centrą ir pacientų registraciją: https://www.mf.vu.lt/askcentras