2024 10 25
Rūta Grušnienė skyrė 100 tūkst. eurų VU fondui: rems Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos tyrimus
Verslininkė, Vilniaus universiteto (VU) Filologijos fakulteto alumnė Rūta Grušnienė skyrė 100 tūkst. eurų VU Istorijos fakulteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedros stiprinimui. Iš didžiosios dalies paramos lėšų VU fonde steigiamas R. Grušnienės vardo neliečiamojo kapitalo subfondas, kurio investicijų grąža bus naudojama katedros veikloms ir iniciatyvoms remti. Dalis paramos lėšų bus naudojama iškart.
Priėmimas pas VU rektorių. Iš kairės: doc. dr. Liudas Jovaiša, doc. dr. Loreta Skurvydaitė, Rūta Grušnienė, prof. Rimvydas Petrauskas, Giedrė ir Ramunė Grušnytės, Justinas Noreika (Ugniaus Bagdonavičiaus nuotr.)
„Džiaugiuosi, kad galiu prisidėti prie LDK istorijos tyrimų, nes šiandieniniame kontekste Lietuvos istorijos žinios yra nepaprastai svarbios, o LDK valstybingumo pažinimas formuoja lietuvių mentalitetą ir savimonę. Tai mano pirmas žingsnis, remiant Vilniaus universitetą, neketinu sustoti ir kviečiu visus, kam rūpi ar yra įdomi Lietuvos istorija, prisidėti prie VU fondo R. Grušnienės subfondo bet kokio dydžio aukomis“, – sako verslininkė R. Grušnienė.
VU Istorijos fakulteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedra įkurta 1990 m., reorganizavus Istorijos fakulteto struktūrą. Katedros mokslinė veikla skirta kompleksiniam daugiakultūrės LDK visuomenės pažinimui. 2006–2020 m. katedrai vadovavo dabartinis VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas, nuo 2020 m. – doc. dr. Liudas Jovaiša.
„Lietuvos Didžioji Kunigaikštystės istorija yra labai svarbi lietuvių istorinės savimonės dalis. Lietuvai būtina turėti stiprų LDK tyrimų centrą, kuris turėtų autoritetą plačioje tarptautinėje tyrėjų bendruomenėje. LDK studijos yra sudėtingos, kadangi reikalauja įvairių kalbų žinojimo, istoriografinės tradicijos išmanymo ir kt. Parama neabejotinai skatins LDK tyrimus ir studijas universitete“, – sako VU rektorius prof. R. Petrauskas.
Svarbiausios Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedros mokslininkų tyrimų kryptys yra LDK istorijos šaltinių tyrimai ir publikavimas bei XIV–XVIII a. LDK visuomenės sąranga ir raida. Katedra kuruoja istorijos bakalauro studijų medievistikos specializacijos programą ir yra medievistinių bei LDK studijų lyderė Lietuvoje. Katedra bendradarbiauja su kitų LDK paveldo valstybių (Lenkijos, Ukrainos) mokslo centrais, kitų šalių istorikais.
„Dosnią p. Rūtos Grušnienės dovaną katedros nariai pirmiausia priėmė kaip itin malonią staigmeną – istorikus medievistus įkvepiantį neeilinio pasitikėjimo ženklą ir paskatą pagalvoti apie naujas veiklos formas. Gautas lėšas per artimiausius trejus metus planuojame panaudoti tarptautinės mokslinės konferencijos rengimui, LDK paveldo paieškoms ir tyrinėjimui užsienio archyvuose bei mokslo publikacijoms ir tyrimams, angažuojant šiam darbui perspektyvius studentus“, – sako katedros vedėjas doc. dr. L. Jovaiša.
VU neliečiamojo kapitalo fondo vertė po naujo įnašo pasiekė 7,20 mln. Eur., investicijų valdymo rezultatas nuo 2019 m. sausio siekia 1,23 mln. Eur. Fondas VU projektų ir iniciatyvų finansavimui iš investicijų grąžos ir tikslinės paramos jau skyrė virš 1,6 mln. Eur.
Kitos naujienos
2024 12 19
Minint Lietuvos lazerių tėvo gimimo metines įteikta pirmoji prof. A. P. Piskarsko vardinė podoktorantūros stipendija
Daugiau
2024 12 11
Rektorius prof. Rimvydas Petrauskas į padėkos pusryčius sukvietė VU filantropų bendruomenę (galerija)
Daugiau
2024 11 15
Juozapavičių šeima skyrė 1,3 mln. eurų VU neliečiamojo kapitalo fondui: subfondas sūnaus Mantvydo atminimui, parama fizikos ir gyvybės mokslams
Daugiau
2024 10 29
III ketvirčio rezultatai: pasiteisino investicijos į akcijas ir ilgo termino obligacijas
Daugiau