VU GMC Biotechnologijos instituto mikroskysčių technologijų tyrimai

VU GMC Biotechnologijos instituto mikroskysčių technologijų tyrimai

Finansuotas projektas

26 000 €

1

Surinkta iš 26 000 €

Kartų paremta

Mikroskysčių technologijos yra vienas pagrindinių įrankių atliekant pavienių ląstelių transkriptomo, genomo ar epigenomo tyrimus. Šios technologijos pagalba, pavienės ląstelės yra patalpinamos į mikroskopinius vandens lašelius kuriuose ir vykdoma ląstelių nukleorūgščių barkodavimo reakcijos. Tačiau, multi-ominius tyrimuose dažnai tenka atlikti daugiapakopius žingsnius, kurių metu reikia įnešti naujus reagentus ar pašalinti susidariusius produktus. Mikroskysčių technologijas VU Gyvybės mokslų centre (VU GMC) plėtoja mokslininkas prof. Linas Mažutis.

„Pagrindinis mikroskysčių technologijų teikiamas privalumas yra galimybė atlikti tūkstančius reakcijų ir testų vienu metu su itin mažais mėginio kiekiais, o tai atveria daug perspektyvų. Vienas iš konkretesnių panaudojimų yra skaitmeninis RNA arba DNR testas, kurio analitinis jautrumas yra apie 10–100 kartų didesnis nei įprastų laboratorijose naudojamų testų“, – sako mikroskysčių technologijas plėtojantis mokslininkas prof. L. Mažutis.

Pusiau pralaidžios kapsulės – tai naujas pavienių ląstelių izoliavimo metodas, išvystytas VU GMC laboratorijoje įgalinantis selektyvų molekulių patekimą ir išėjimą iš lašelių pasyvios difuzijos būdu, apgaubiant lašelius pusiau pralaidžia dializės membrana (Leonaviciene et al., 2020). Šios kapsulės užtikrina didelių molekulių sulaikymą viduje (>340 kDa), o mažesnės molekulės, pavyzdžiui, baltymai ir reakcijoms reikalingi reagentai, gali pasyviai judėti tarp išorinės ir vidinės aplinkos.

Panaudojant šias kapsules VU GMC darbai yra nukreipti į pavienių ląstelių multi-ominius tyrimus, o „Ateities biomedicinos fondo“ parama suteikia galimybę išplėsti šios perspektyvios technologijos taikymo galimybes.

Projekto rėmėjai

Juridiniai rėmėjai

  • Ateities biomedicinos fondas

Fiziniai rėmėjai