VU GMC Biotechnologijos instituto chrono-epigenomikos programos finansavimas

VU GMC Biotechnologijos instituto chrono-epigenomikos programos finansavimas

Finansuotas projektas

614 000 €

2

Surinkta iš 1 000 000 €

Kartų paremta

Pasirašėme 1 mln. Eur vertės paramos sutartį su Ateities biomedicinos fondu. Lėšos skiriamos chrono-epigenomikos programai, vykdomai VU Gyvybės mokslų centro (GMC) Biotechnologijos institute. Chrono-epigenomika yra nauja biomedicininių tyrimų sritis, siekianti suprasti bendruosius organizmo vystymosi, senėjimo ir ligų atsiradimo dėsningumus.

Lietuvoje vystyti chrono-epigenomiką pasiūlė Toronto universteto mokslininkas, vienas iš epigenominių žmogaus ligų tyrimų pradininkų pasaulyje, prof. Artūras Petronis. Mokslininkas vadovauja naujai sukurtai chrono-epigenomikos programai Vilniaus universitete.

„Chrono-epigenomikos esmė yra molekuliniai „laikrodžiai“, kurie reguliuoja ir koordinuoja šimtus  įvairiausių pokyčių, vykstančių kiekvienoje organizmo ląstelėje. Jeigu tokios biologinės laiko skaičiuoklės išsiderina – pradeda vėluoti, skubėti ar išvis sustoja, sutrinka organizmo vystymosi procesai, paspartėja senėjimas ar ištinka liga. „Laikrodiniai“ ligos žymenys gali atverti naujas perspektyvas dažnų ir sunkių žmogaus ligų, tokių kaip vėžio, diabeto ar aterosklerozės, ankstyvajai diagnostikai, gydymui ir profilaktikai“, – sako prof. A. Petronis.

Ateities biomedicinos fondo įkūrėjas prof. Arvydas Janulaitis ir prof. Artūras Petronis

Anot Ateities biomedicinos fondo įkūrėjo, biotechnologijos Lietuvoje pradininko prof. Arvydo Janulaičio, progresas medicinoje yra pagrįstas fundamentaliaisiais molekulines biologijos atradimais, su kuriais ateina vis gilesnis supratimas, kad kiekvienas žmogus yra unikalus ne tik charakteriu ar gyvenimišku patyrimu, bet ir savo genetine, epigenetine ir visa kita biologine individualybe.

„Visa tai daro įtaką, kas ir kokia liga susirgs ir kokie bus tokios ligos ypatumai. Gydymas yra žymiai veiksmingesnis, kai atsižvelgiama į kiekvieno ligonio individualumą, o tai ir yra pagrindinis personalizuotos medicinos tikslas. Ateities biomedicinos fondas siekia, kad ir Lietuvoje būtų vykdomi personalizuotos medicinos tyrimai. Tikimės, kad chrono-epigenomikos programa paspartins tiek fundamentaliųjų, tiek taikomųjų biomedicinos mokslų pažangą Lietuvoje ir pasaulyje“, – sako prof. A. Janulaitis.

_

Daugiau informacijos čia.

Kontaktinis asmuo:

VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas prof. Artūras Petronis
El.paštas → arturas.petronis@gmc.vu.lt

Projekto rėmėjai

Juridiniai rėmėjai

  • Ateities biomedicinos fondas

Fiziniai rėmėjai