Hartfordo universiteto Žydų studijų knygų kolekcija

Hartfordo universiteto Žydų studijų knygų kolekcija

Finansuotas projektas

1 700 €

0

Surinkta iš 1 700 €

Kartų paremta

2018 m. VU Istorijos fakultetą pasiekė unikali Žydų studijų knygų kolekcija. Apie 2000 knygų universitetui padovanojo Hartfordo (JAV) universiteto Maurice Greenberg vardo Judaikos studijų centras (Maurice Greenberg Center for Judaic Studies), o jų atgabenimu rėmėjos Armintos Saladžienės dėka pasirūpino VU Fondas.

Hartfordo universiteto Žydų studijų centro vadovas profesorius Richardas A. Freundas jau nuo 2015 m. lanko Vilnių su savo studentais – atlieka neinvazinius Vilniaus Didžiosios sinagogos bei kitų istorinių vietų tyrimus. Su Vilniaus universitetu, ieškodamas ekspertinės pagalbos, profesorius susisiekė dar pirmojo savo vizito Lietuvoje metu. Hartfordo universiteto Maurice Greenberg vardo Judaikos studijų centrui perėjus prie elektroninio formato bibliotekos, kilo idėja popierines knygas padovanoti VU.

Kaip pasakoja projektą kuruojanti Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros dėstytoja prof. dr. Jurgita Verbickienė, dauguma iš JAV universiteto atgabentų knygų išleistos 1970-1990 metais. Jos yra labai geros būklės, kai kurios net neišpakuotos. Taip pat esama ir antikvarinių, ypač vertingų ezempliorių, siekiančių XIX a. pabaigą – XX a. pradžią.

Knygų tematika apima Judaizmo religijos, archeologijos, istorijos tyrimus, esama mokomosios medžiagos, istorijos mokymo atlasų. Dalis bibliotekos knygų atskleidžia holokausto istoriją. Nemažai dėmesio joje skirta tarpukario Europos ir Amerikos žydų istorijai, sionizmui, antisemitizmui. Taip pat padovanota grožinės literatūros bei medžiagos literatūros studijoms.

Pasak projekto kuratorės, ši kolekcija iš dalies kompensuoja sovietiniu laikotarpiu ir nepriklausomybės pradžioje universitete susidariusį žydų studijų tematikos knygų stygių, nes šios tematikos knygos nebuvo įsigyjamos, nepasiekdavo Lietuvos bibliotekų. Ji taip pat džiaugiasi, kad pastaruoju metu VU Istorijos fakultete sustiprėjo žydų studijų kryptis, ja ėmė domėtis daugiau jaunų mokslininkų, tad ateityje planuojama stiprinti tiek žydų studijų  mokslinių tyrimų, tiek studijų sritis.

Šios vertingos knygos Istorijos fakultetą pasiekė 2018 metų spalį, po metus trukusio knygų dovanojimo ir atsiuntimo į Lietuvą proceso derinimo, sutarčių pasirašymo, privačių rėmėjų pritraukimo ir transportavimo koordinavimo. Hartfordo universitete knygas supakuoti padėjo profesoriaus Freundo studentai, o projekte tarpininkavo ir JAV dirbantys Lietuvos diplomatai.

Knygų kolekcija šiuo metu saugoma VU istoriniame ansamblyje. Jos jau naudojamos moksliniams tikslams, o ateityje bus kataloguotos bendrojoje VU duomenų bazėje ir pasiekiamos plačiajai auditorijai.

 

Kontaktinis asmuo:

Prof. dr. Jurgita Verbickienė, VU Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros dėstytoja,
jurgita.verbickiene@if.vu.lt

Projekto rėmėjai

Įmonės / organizacijos

  • Hartfordo universitetas (JAV)

Fiziniai asmenys

  • Arminta Saladžienė